Školička Motýlek

7.00 - 8.00

Scházíme se, děti si sami vyberou, zda si chtějí hrát samy nebo s kamarády a s hračkami dle vlastního výběru. Hrají si ve dvou velikých pokojích nebo venku.

8.00 - 8.30

Ranní jóga pro děti - uvítací rituál, průpravná cvičení (každý den určité téma, které se vztahuje k celkovému hlavnímu tématu daného období) - sestavy, součástí jsou básničky, písničky, jógové hry, dechová cvičení, relaxace. Vše vedeno absolventem Metodiky dětské jógy. Dítě není k ničemu nuceno, je motivováno. Pokud dítě nechce, nemusí cvičit, může jen sledovat. Při dětské józe je používáno veliké množství zajímavých pomůcek (masážních, voňavých, hudebních, cvičebních), pouští se dětské písničky i relaxační hudba. Občas, za mimořádně příznivého počasí, bude probíhat venku.

8.30 - 9.00

Svačinka (či snídaně) a příprava na pobyt venku (pokud nelije jako z konve, není teplota pod -10 °C či není bouřka).

9.00 - 11.30

Za příznivého počasí vyrážíme ven! 2-3x týdně podnikneme vzdálenější výlet (a pedagogicky posíleni) MHD - Komenského sady, Bělský les, povodí Odry, Ostravice, městské parky, zajímavé prohlídky apod. (budeme rádi za inspiraci rodiči). Přitom si přirozeně nacvičíme sociální chování ve městě, ve skupince, v prostředcích městské hromadné dopravy, budeme se učit orientovat podle velmi jednoduchých dětských map, po cestě budeme mít možnost nekonečného pokládání otázek a jejich zodpovězení, budeme mít připraveny hry. Na místě si pak budeme moci odpočinout i pohrát samostatně či ve skupince. Nakonec návrat do Motýlka.

Pokud nebudeme podnikat vzdálenější výlet, i okolí Motýlka nám poskytuje mnoho prostoru pro krásnou procházku (pak kolem Lékařské fakulty Ostravské univerzity v areálu bývalé zábřežské nemocnice, 10 minut pěšky je nové hřiště pro in-line brusle i dětské hřiště u Ferony), velmi přátelsky nakloněná krásná Vítkovická pobočka Knihovny města Ostravy, přilehlý Sad Jožky Jabůrkové, vilová čtvrť, jejíž součástí je Motýlek atd. Navíc Motýlek má krásnou zahradu s velikým pískovištěm i kopcem a spoustou dalších atrakcí.

Při horším počasí se podnikne jen max. hodinová zdravotní procházka. V takovém případě bude připravena činnost - grafomotorická cvičení, malování, hry s různými materiály, kolektivní hry.

Celé dopoledne, ať už tráveno kdekoli bude prolínáním řízené pedagogické činnosti (ale velmi vkusně na základě motivace tak, že to děti ani nepoznají) a volné spontánní hry, kterou děti velmi potřebují.

11.30 - 12.15

Příprava na oběd (shození kil bláta a písku) a oběd. Po vyčerpávajícím a bohatém dopoledním programu bude vysoká přirozená motivace dětí k jídlu. Děti nikdy nebudou k jídlu nuceny, rodiče budou informovány o tom, jak jejich dítěti chutná. U jídla nebude vyžádováno absolutní mlčení. V případě celodenních výletů budou mít děti oběd na místě výletu, který budeme mít připraven v termoskách.

Za příznivého počasí budeme s dětmi jíst na zahradě, věříme že i tohle podpoří jejich apetit!

12.15 - 14.30

Relax. Každý den před spaním čteme pohádky stejně tak každý den po pohádce zpíváme dětem písničky s doprovodem kytary. (Pohádky si budeme číst i na výletech, čtení Motýlek maximálně podporuje). Výjimečně, v případě mimořádně příznivého počasí, je možné, aby děti odpočívaly na karimatkách venku. Cca 1x za dva týdny bude pro děti připraven celodenní výlet a v takovém případě budou také odpočívat venku.

Žádné dítě nebude nuceno ke spinkání ani k odpočinku. Avšak považujeme tento symbolický předěl dne za skvělou příležitost k naučení se odpočinku, kterým rozhodně nemusí být spaní, ale jen nicnedělání. Většina z nás dospělých neodpočívá přes den, často ani jindy, z časových důvodů a často také proto, že to neumíme. Dnešní doba je rychlá, uspěchaná, zaměřená na výkon a rychlost. Je diagnostikováno obrovské množství dětí s hyperaktivitou, poruchami pozornosti. Veliké procento dospělých lidí užívá uklidňující léky.

Proto slibujeme - nebudeme děti "lepit" do postýlek, ale pokusíme se je dost unavit, ale také motivovat, aby odpočívaly rády a těšily se chvíli klidu. Tímto prosíme vás rodiče, abyste se i vy pokusili dětem vysvětlit význam odpočinku a abychom společně naučili děti odpočívat.

Když se dítě probudí, ukončí odpočinek, může si jít hrát do vedlejší místnosti nebo ven.

14.30 - 16.00

V tomto čase děti budou podle svých vlastních potřeb ukončovat odpočinek a jíst odpolední svačinku. Budou si moct hrát v domě či na zahradě a v této době si je budete moci vyzvednout. Šťastné, vykřičené, vyběhané, najezené a odpočaté.