Školička Motýlek

aktuality škola

Info pro rodiče dětí, které k nám letos v září nastoupí:

 

1 Docházkový systém - elektronický systém docházky, který vám umožňuje si kdykoli a odkudkoli flexibilně nastavovat docházku. Je to jediný systém přihlašování a odhlašování dětí. Prosím všechny - zaregistrujte své dítě zde:https://skolka.motylek.net/auth/login

vpravo je odkaz: "Ještě nemáte svůj účet? " a já Vám jej pak do školní třídy zařadím. Tato informace platí i pro rodiče, jejichž dítě momentálně navštěvuje naší školku, protože tam nejde kopírovat uživatelské účty mezi třídami. Je tedy třeba nové přihlášení pro všechny. Děkuji.

Ovládání je velmi intuitivní - zeleně Vám svítí přednastavené dny, které si předem vyberete a napíšete mi, že je chcete. Kliknutím můžete den odhlásit. Dalším kliknutím opět přihlásit.  Červená pole značí plnou kapacitu na daný den, na bílá políčka se můžete přihlásit.

 

2 Ceník:

Dny v týdnu

Cena za měsíc

2

2000

3

3000

4

4000

5

5000

 

Pro rodiče předškoláčků je i varianta 2 dny v týdnu, rodičům dětíi, které mají povinnou školní docházku a budeme je společně připravovat na přezkoušení, doporučuji aspoň 3 dny v týdnu. Ceny jsou zaváděcí, příští rok v září vzrostou na současnou úroveň ve školce (2200-5500) a v této výši je chci ponechat dlouhodobě. Vím, že zdražení školku zasahuje hodně, má to svůj důvod, ale školu toho chci ušetřit a věřím, že to půjde.

 

3. Rozvrh pro pomoc při vašem přemýšlení o preferovaných dnech docházky:

 

Den

Aktivita dopoledne

Aktivita odpoledne

Pondělí

3+

 Deskovky, tvoření

Úterý

výlet

Malý fyzik (13.30-14.30)

Středa

3 + angličtina s Gabkou

Logopedie pro zájemce

Čtvrtek

výlet

Hudebka s Kristy

Pátek

3+muziko se Simčou

Kutílek s Petrou či Honzou

 

 

Rána - jak bylo zmíněno, pondělí + středa + pátek začnou vždy 30 min. cvičením jógy. Po svačině pak bude komunitní kruh - pomocí hry "Povídačky", kterou jsem vám představovala i terapeutických knih pro děti a bajek si vždy popovídáme o nějaké např. sociální situaci, o životě. Z těchto aktivit budete mít výstup na nástěnce abyste věděli, o čem jsme si povídali a na čem se dá stavět. Poté bude trivium atd.

 

Vysvětlení k rozvrhu:

A -jedna z těchto aktivit

Vaření - 1x za 14 dní proběhne některé dopoledne (podle počasí) kroužek vaření - postupně se děti budou učit jak škrábat brambory, krájet zeleninu, vyčistit jablíčko, strouhat atd., tak "technologické postupy" - budou mít každý svou malou kuchařku, kde si seznam ingrediencí podle svých schopností a možností buď namalují, nalepí obrázky či napíšou. Stejně tak si co nejjednodušeji vyrobíme i postup. Více, nikoli však výhradně, budeme vařit na podzim a v zimě.

nauka o přírodě - neboli prvouka, svět kolem nás - budeme se řídit osnovami, každopádně na lesní část si hledáme někoho, kdo by chtěl děti inspirovat - bude přednsotně pochopitelně probíhat venku.

 

3 - výuka trivia (čtení, psaní, počítání) jak individuálně, tak ve skupině. Pro předškoláčky příprava na školu - grafomotorické a montesori úlohy. Pomoc při výuce čtení, psaní a počítání a následnou supervizi nám bude provádět Základní škola Waldorfská přímo u nás ve škole 1x za 14 dní. Já už si několik měsíců čtu publikace na toto téma (momentálně úžasnou knihu Dítě a přírodní zákony o výuce montessori v experimentální třídě) a jako vždy experimentuji na Páťovi.

Materiálů pro nácviky čtení, psaní i počítání i didaktických pomůcek máme opravdu mnoho a krásných!

 

Kutílek - pondělní odpolední kroužek bude rozdělen na dvě části - sudý týden a lichý týden. Jeden z těchto týdnů povede maminka Petra - děti se budou učit háčkovat, šít, vyrábět šperky, zkusí si různé výtvarné techniky.

Druhý z týdnů povede tatínek Honza a jeho náplní bude práce se dřevem, se základním nářadím, s kartonem apod.

Více o samotných kurzech i obou rodičích bude již brzy na webovkách a dostanete informaci i v emailu. Kroužek bude trvat 2 hodiny.

 

Výlet - budeme se dál se školkou účastnit výletů, ale... :-) Školkovým dětem dáváme na výletech prakticky neomezenou možnost si nerušeně hrát - malé děti od 3 do cca 5ti let toto preferují nejvíc a naše snahy o řízenou činnost v terénu velmi často končí nezdarem pro jejich zapálení dojejich dětské hry. Větší děti jsou už akčnější, proto budou výlety obsahovat:

- výuku obsahu předmětu ve školách nazývaného prvouka - svět kolem nás- orientace v čase i prostoru, dopravní výchova, poznávání rostlin i zvířat, koloběh roku v přírodě atd.

- hry - klasické i netradiční hry v přírodě hrané často na táborech a ve skautech, které mají posílit jak sebevědomí a ducha jednotlivce, tak i souhru skupiny, tvoření přátelství, bojového i kamarádského ducha atd.

- výroba - nevím, zda znáte web http://ucimesevenku.cz/ - ve školce k nahlédnutí vytištěný ebook a jiné weby, které nabízí mnoho překrásných aktivit v přírodě.

 

- tělesná výchova - velmi nám záleží na tom, aby rozvoj v naší škole byl komplexní a abychom neopoměli žádnou část osobnosti dítěte. Jednou z důležitých částí rozvoje je rozvoj tělesných schopností - s dětmi budeme ve dnech pondělí, středa i pátek ráno cvičit 30 min. dětskou jógu, na výletech pak budeme nejen rozvíjet vytrvalost turistickými výlety, ale také cíleným tréninkem dětí - boulderingová stěna (vnitřní) v parku Jožky Jabůrkové, lehkoatletická hala kousek od školky - obě tyto aktivity jsou určeny pro měsíce listopad - březen, práce s míčem, atletický základ apod.

 

Angličtina - profil lektorky, která už angličtinu učí ve školce vás čeká v dalším emailu i brzy na stránkách. Výuka bude probíhat intenzivně od 9.15 - 12.30. Dostaneme také pro děti úkoly, které budeme dělat do další lekce. O probírané látce budete průběžně informováni.

 

Malý fyzik - jak asi víte, jsem původně středoškolskou učitelkou matematiky a fyziky. Letos se nám podařilo od společnosti OZO dostat grant na tento kroužek pro děti - kroužek poběží v naší komunitní škole, paralelně na ZŠ Waldorfské a v Galerii Plato - tyto kroužky budou identické. Všechny je povedu já, na waldorfi i v Platu budu mít asistenty, ve škole je méně dětí, tam to budu dělat sama. Ve škole ten kroužek také bude delší, bude trvat cca 70 min. Děti si v něm budou mít možnost nejen prohlédnout spoustu zajímavých pokusů, ale většinu si také sami nebo ve skupinkách vyzkoušet.

 

Muziko - jak většina z vás ví, naše Simča se zamilovala do muzikohraní a muzikoterapie, prošla si i kurzem a soukromě sama navštěvuje bubnování. I z toho důvodu jsme již před pár měsíci díky dotaci firmy Veolie, nakoupili mnoho pomůcek. V pátek ráno bude Simča s dětmi dělat muzikohrátky. Naše další pracovnice ve školce, Kristýna, hraje mnoho let na klavír i kytaru a bude děti vyučovat hudební výchově.

4. Poobědová relaxace ve škole

Samozřejmě chceme, aby nějaký způsob relaxace ve škole byl, protože jak dopoledne tak odpoledne jsou náročná ve všech ohledech a dát si na hodinku pauzu nám pomůže předejít problémům s nesoustředěním, hyperaktivitou, přepínáním sil. Zároveň všichni víme, že i krátký odpočinek má pozitivní vliv na kognitivní procesy.

Některé děti ve škole jsou ve věku předškoláčků. Pokud chcete, aby vaše dětí i nadále odpoledne spalo, není to problém a po obědě jej necháme ve školce - po spaní se k nám může zase přidat. Jen mě prosím pak informujte, jak jste se rozhodli.

Odpolední relax ve škole bude dvojího typu - v pěkném počasí si děti můžou lehnout ven na zahradu, do hangáru, na léhátko nebo si můžou hrát s nějakou hračkou třeba na dece.V případě nepříznivého počasí pak budeme s dětmi ve škole. Tam je spousta aktivit tzv. pro jednoho - albi knížky, rámečky primo piccolo, přemístíme tam i pár logických úloh ze školky. Stejně tak se i ve škole pokusíme vytvořit i relaxační prostor - měkký koberec, deky, polštáře. Můžeme zapnout klidnou hudbu, pohádku.

Tento relax bude trvat 60 min. a bude následovat ihned po obědě.

 

5. Odpolední aktivity

Máme ve školce naplánovány 2 odpolední aktivity (kutílek a malý fyzik) + logopedii pro zájemce. V čase mimo tyto aktivity a v pondělí a pátek budou mít děti v pěkném počasí možnost lítat po zahradě. V méně pěkném případě, budeme ve škole. V obou těchto případech budou mít vždy možnost buď tvoření nebo deskovky. Naše rodina na deskových hrách celkem ulítává, hrajeme jak karetní hry, strategické hry, dámu, šachy a milión dalších. Vidím v deskovách veliký potenciál - děti se učí pravidla hry, střídání ve hře (trpělivost), rozvíjí myšlení,zlepšují své sociální schopnosti.Odpoledne v případě chuti a zájmu ze strany dětí, se můžeme i učit, dopsat cvičení z rána, mít zájmovou aktivitu procvičující čtení, psaní nebo počítání.

6.SETKÁNÍ S RODIČI Každý měsíc - ideálně první pondělí v měsíci, bych se s vámi všemi velmi ráda sešla (pro rodiče předškoláčků se jedná o nabídku, rodičům školáků doporučuji). Probereme plán na příští měsíc, budete mít možnost přicházet s vlastními nápady a inovacemi, zhodnotíme předchozí měsíc.  Určitě chceme praktikovat projektové vyučování - budete včas informováni.

První setkání proběhne 3.9. Začátek v 16.00 hod - zodpovíme si všechny věci, které ke škole chcete ještě vědět, probereme plán na září, seznámíme se a poprvé zavítáte do naší školy. Děti v té době budou ve školce.

 

7. Svačiny - od září zvyšujeme cenu za stravu ve školce a tedy i škole na 100 Kč/den. Protože se jedná o školu, chci Vám dát možnost nošení vlastních svačinek a snížení stravného na 50 Kč/den. Budeme řešit individuálně s každým.